|
Wystawa “Krajobrazy”
Kłodzkie Centrum Kultury, Sportu Rekreacji, Galeria Parter, plac Jagiełły 1, Kłodzko, wystawa czynna od 6 marca 2010 do 8 kwietnia 2010
Znajduje się na niej 40 czarno-białych fotografii polskich krajobrazów sfotografowanych w latach 1989 - 2008. Wszystkie fotografie wykonane są w klasycznej technice srebrowej pod powiększalnikiem. Większość krajobrazów pochodzi z ulubionej przez autora Kotliny Kłodzkiej.
- Czy fotografia jest sztuką? Nie, jest czymś więcej.
- Fotografie powinny wiernie pokazywać rzeczywistość.
- Fotografia nie dokumentuje rzeczywistości, pokazuje wrażenia, jakie w kontakcie z nią odczuwa fotograf.
- Fotografia jest produktem symbiozy fotografa z rzeczywistością
- Fotografia powinna być technicznie przeźroczysta, jak czysta szyba.
- Fotografia powinna być wykonana na jak najlepszym poziomie technicznym. Powinna zachęcać
oglądającego do wejrzenia do środka i rozglądania się po świecie.
- Nie powinno się stosować sztuczek technicznych podkreślających „artystyczność” fotografii.
- Fotografia pokazuje, że świat nieobjęty kadrem istnieje, dlatego kadr nie jest tak bardzo istotny. Aparat wyznacza granice kadru.
- Fotografia powinna być wieczna – dlatego bardzo ważna jest jej trwałość.
- Fotografia, która jest niszczona, na której się rysuje, maluje, którą się przetwarza w mechaniczny sposób, nie jest fotografią
- Fotograf powinien pamiętać, że każda fotografia, którą wykonuje może być jego ostatnią i to właśnie po niej będziemy go pamiętać.
Jerzy Łapiński 2010-01-19
|